Dnešní cena zlata v USD

je cena za kterou se tento kov prodává na komoditní burze NYMEX/COMEX v New Yorku. Tato cena platí jen pro velké zlaté slitky standartu LBMA o hmotnosti 400 trojských uncí a pro objem jednoho obchodu v minimálním množství 1000 trojských uncí, cca 31,10 kg ryzího kovu.

Při běžných obchodech, za které se považuje objem okolo 1 milionu amerických dolarů, je nutno k ceně připočíst 5-8%, při malých obchodech bude tato přirážka tzv. premium ještě větší. Cena uváděná v amerických dolarech může stoupat a česká koruna může současně posilovat a za této situace reálná cena může být nižší. Zlato se předává v New Yorku a platba probíhá v amerických dolarech.

Přehled vývoje ceny zlata

 

Podrobný vývoj dnešní ceny zlata na newyorské burze NYMEX/COMEX

 

Přehled ceny zlata v amerických dolarech za trojskou unci v posledních třech dnech

dnešní cena zlata / včerejší cena zlata / předvčerejší cena zlata

[Most  Recent Quotes from www.kitco.com]

 

Jak vzniká cena zlata?

Se zlatem se dnes stejně jako dříve obchoduje ve velkém i v malém. „Velké“ obchodování zůstává již skoro sto let stejné, minimální objem jednoho obchodu je 1000 uncí, cca 31,10 kg ryzího kovuve formě zlatých cihel. Pro velikost, minimální ryzost a hmotnost se používají LBMA standarty. Dvakrát denně se scházejí hlavní světoví obchodníci se zlatem, většinou zástupci bank v londýnské St. Swithin´s Lane, aby na základě poptávky a nabídky vytvořili referenční cenu zlata. Týto mítinky či setkání se nazývají "zlatý fixing". Referenční cena platí až do dalšího fixu. Při odběru zlata za hotové se používá tzv. spotová cena. Naopak pokud se obchoduje zlato na dlouhou pozici, tzn., že k odběru dojde v následujícím období, například, za měsíc, kvartál nebo dokonce i rok, bývá cena pravidelně vyšší než spotová.

Velmi důležitou součástí ceny zlata je premium, přirážka prodávajícího obchodníka. Princip a způsob se nezměnil po více než sto let. Jednou z mála změn je používání telefonu, faxu a dnes internetu.
Se zlatem se dnes obchoduje na mnoha místech, mezi nejdůležitější patří Zürich, Paříž, New York, Hong Kong, Mumbai, Shanghai a Dubai. Nejvýznamnější událostí posledních let byla legalizace obchodu se zlatem a jeho dovozu v Indii a Číně. Indové a Číňané totiž shromažďují jeden z největších objemů zlata na světě – jak ti bohatí tak i ti chudí z nich. Zlato při indickém sňatku bývá věnem nevěsty i zárukou na důstojné vypořádání v případě rozchodu manželů a o svátcích jako je Diwali je hlavním dárkem zlatá mince nebo zlatý šperk. V Číně je zlato dlouhodobě v oblibě pro svou hodnotu a charizma.

Jak se skládá cena zlata?

1/ aktuální cena ryzího zlata na světovém trhu, cena je uváděná především v amerických dolarech

2/ kurz národní měny v našem případě české koruny vůči dolaru případně jiné uváděné měně

3/ výše celkové přirážky obchodníka, tzv. premium

 

první fixing proběhl v roce 1919

objem obchodů se zlatem na londýnském trhu každodenně dosahuje několika miliard dolarů