Zkoušení zlata

 
abú Músa Jabir Ibn Hayyan zvaný Geber, Wikipedia ©  

Určitě jste se někdy setkali u zlatníka anebo v nějaké výkupně zlata s touto kyselinou


Lučavka královská důležitý pomocník ke zkoušení zlata.

Od nepaměti se používá „obyčejný“ černý kámen buližník. Na kameni se vytvoří zlatá stopa (pruh). Směsi dvou kyselin se tento pruh pokape, respektive potáhne vrstvou použité kyseliny a v závislosti na čase a způsobu mizení se určí ryzost. Pro každou ryzost se používá kyselina s jinou koncentrací. Navíc potřebujete to co se nedá koupit a tím je praxe. 18 karátové zlato s příměsí niklu anebo chromu jinak reaguje než zlato kde příměsi tvoří stříbro a měď. Rovněž mincovní zlato má jinou reakci než běžná „dvaadvacítka“ a tak bychom mohli pokračovat.

Lučavka královská neboli královská voda je ona směs. Kyselina dusičná a kyselina chlorovodíková se smíchají v poměru 1:3. Lučavka se používá nejen ke otestování zlata ale i platiny, stříbra, palladia, tantalu, iridia a rhodia. Za objevem stojí arabský alchymista Geber. Okolo roku 800 po Kristu rozpustil kuchyňskou sůl ve vitriolu a objevil tak kyselinu chlorovodíkovou. Jeden z dalších objevů které učinil, bylo právě nalezení rozpouštědla zlata jako směsi chlorovodíkové kyseliny s dusičnou.

Dnes se pro zkoušku zlata o předpokládané ryzosti 14 karátů používá koncentrace 36,4% kyseliny dusičné, 0,9% kyseliny chlorovodíkové a 62,7% destilované vody a kyselina pro 18 karátové zlato ma obsah 47% kyseliny dusičné, 0,6% kyseliny chlorovodíkové a 52,4% destilované vody.


V přírodě se zlato vyskytuje převážně v ryzí formě, ale může se nacházet v menší míře i ve sloučeninách.

Zlato je také obsaženo i v mořské vodě, ale stále není znám žádný vhodný a především rentabilní způsob jeho těžby z tohoto významného zdroje.

Zlato je měkký kov žluté barvy, který je velmi málo reaktivní.

Nereaguje ani s kyslíkem ani se sírou a je robněž odolné vůči hydroxidům i kyselinám

Rozpouští se pouze v lučavce královské a v roztocích kyanidů za přítomnosti kyslíku.

Nejstarší a nejjednodušší způsob těžby zlata je rýžování, při kterém se tento zlatonosný písek přeséval a vybíraly se malé částečky zlata.

Dnes jsou však téměř všechna významná náleziště vyčerpána a zlato se musí těžit z hornin z nízkým až mizivým obsahem zlata.

Ryzímu zlatu odpovídá 24 karátů, ve šperkařství se často pro nižší cenu a větší pevnost používá zlato o ryzosti 14 karátů anebo 18 karátů (z 24 dílů slitiny je 14 dílů zlata anebo 18 dílů zlata).

 

sada kyselin ke zkoušení zlata ryzosti 9,14,18 a 22 karátů buližník se stopami 14 karátového a 18 karátového zlata (zcela dole)